Zarządzanie funkcją podatkową

Zarządzanie funkcją podatkową

Po co?

Terminowe i zgodne z prawem rozliczanie zobowiązań podatkowych firm (tax compliance) należy do najbardziej krytycznych funkcji w każdej firmie, mimo że jest tylko jednym z obszarów administracyjnego wsparcia (back office) zasadniczej działalności operacyjnej.

Sprawnie i efektywnie zarządzanie funkcją podatkową pozwala na realizację tax compliance w sposób bezpieczny zapewniający ciągłość procesów, a jednocześnie umożliwia radzenie sobie z nierutynowymi zagadnieniami, takimi jak nowe inwestycje, przejęcia lub restrukturyzacje, nowe typy kontraktów lub zdarzeń gospodarczych. 

Ryzyko podatkowe wykazuje trend wzrostowy wraz z globalną tendencją do zaostrzania obowiązujących norm mających na celu zapobieganie erozji systemu podatkowemu oraz unikaniu opodatkowania, czego odzwierciedleniem są kolejne przepisy oraz regulacje wprowadzane przez OECD/G20, a także UE. Tylko w ostatnich latach polskim przedsiębiorcom przybyło z tego tytułu wiele nowych i obwarowanych wysokimi sankcjami obowiązków administracyjnych poszerzających trwale zakres niezbędnego tax compliace, jak choćby raportowanie schematów podatkowych (MDR), raportowanie JPK, raportowanie z realizacji strategii podatkowej, biała lista czy test beneficjenta rzeczywistego. 

Sprawnie zarządzana funkcja podatkowa to przede wszystkim proceduralizacja rutynowych czynności z obszaru tax compliance i zorganizowanie ich w sposób procesowy, czyli zapewniający ciągłe sprzężenie zwrotne na poszczególnych etapach realizacji z zapewnieniem aktualizacji wiedzy, szkolenia, nadzoru i kontroli jakości. Efektywna funkcja podatkowa to także adekwatne angażowanie zewnętrznych ekspertów w sprawach nierutynowych lub np. wymagających wykrycia i mitygacji ryzyka podatkowego. W efekcie skuteczna funkcja podatkowa zapewnia zarządowi przedsiębiorstwa możliwość dochowania tzw. należytej staranności, co w razie wystąpienia sporów z władzami podatkowymi i stwierdzenia ewentualnych zaległości podatkowych pozwala często na uniknięcie dotkliwych konsekwencji karno-skarbowych.

W dużych organizacjach funkcja podatkowa organizowana jest niekiedy w formie tzw. systemu zarządzania funkcją podatkową (Tax Compliance Management System), którego rolą jest pełne pokrycie obszarów związanych z funkcją podatkową (także wychodzących poza służby finansowo-księgowe, jeśli mają związek z rozliczeniami podatkowymi) szczelnymi procedurami zebranymi w centralnym narzędziu informatycznym służącym do zarządzania nimi. Tax CMS są rozwiązaniami coraz bardziej popularnymi na świecie. Warto zaznaczyć, że ich wdrożenie umożliwia dużym przedsiębiorstwom dostęp do specjalnych przywilejów np. w ramach tzw. Programu Współdziałania, ponieważ spełnia jeden z warunków przystąpienia do programu, jakim jest stworzenie Ram Wewnętrznego Nadzoru Podatkowego.

Dla kogo?

Propozycja współpracy dotyczy w szczególności przedsiębiorstw, które:

  • są zainteresowane redukcją ryzyka podatkowego w prowadzonej działalności, w tym zwiększeniem stabilności i ciągłości w zakresie wykonywania obowiązków tax compliance;
  • doświadczają dyskomfortu związanego z wysokim tempem zmian regulacyjnych i szybkim przyrostem obowiązków administracyjnych w zakresie podatków;
  • doznały dotkliwych konsekwencji (domiar podatkowy, odsetki za zwłokę, sankcje dodatkowe, sankcje karne-skarbowe) w wyniku sporu z władzami podatkowymi, które zakwestionowały poprawność realizacji tax compliance w przedsiębiorstwie.
  • rozważają przystąpienie do Programu Współdziałania.

Jak?

Naszym klientom oferujemy: 

  • audyt funkcji podatkowej lub jej wybranych obszarów;
  • przygotowanie i audyt strategii podatkowej;
  • przygotowanie i wdrożenie wybranych procedur z zakresu należytej staranności (VAT, podatek u źródła, ceny transferowe i inne);
  • wdrożenie procedury wewnętrznej MDR lub instrukcji MDR (w braku konieczności posiadania procedury wewnętrznej);
  • doradztwo i szkolenia w zakresie aktualizacji wiedzy personelu związanego z funkcją podatkową oraz okresowej aktualizacji procedur;
  • wdrożenie Systemu Zarządzania Funkcją Podatkową (Tax Compliance Management System (Tax CMS));
  • doradztwo przy aplikowaniu do Programu Współdziałania i tworzeniu Ram Wewnętrznego Nadzoru Podatkowego;
  • doradztwo podatkowe w ramach wsparcia zewnętrznego funkcji podatkowej.

Kto?

Co jeszcze?

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.