Po co?
ESG jako nowy standard regulacyjny nie schodzi z ust przedsiębiorców, których znaczna część już musiała dostosować się do kolejnego wymogu. Zgodność ze standardami ESG to jednocześnie nowy obszar oczekiwań ze strony inwestorów, partnerów biznesowych, klientów czy pracowników.
Zgodnie z unijną dyrektywą dotyczącą sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD – Corporate Sustainability Reporting Directive), sprawozdania zrównoważonego rozwoju mają stać się integralną częścią sprawozdań z działalności firmy. Dotychczas obowiązek raportowania danych zrównoważonego rozwoju odnosił się tylko do największych podmiotów, które były nim objęte na podstawie dyrektywy w sprawie sprawozdawczości niefinansowej (z ang. NFRD – Non-Financial Reporting Directive). Pozostali uczestnicy rynku mogli go pominąć lub traktować jako fakultatywne narzędzie tworzenia przewagi konkurencyjnej. Obecnie obowiązująca unijna dyrektywa dotyczy już znacznie szerszej grupy firm, ale też znacząco rozszerza zakres raportowanych danych wymuszając włączenie obszaru ESG do strategii biznesowej.
Nowe obowiązki wymagają od firm w pełni przejrzystego raportowania wyników w zakresie zrównoważonego rozwoju w obszarze wpływu na środowisko naturalne, interesariuszy oraz ładu korporacyjnego wspierającego zrównoważony rozwój. W razie niespełnienie obowiązku sprawozdawczego lub naruszenia związane z ujawnionymi informacjami przewidziane są ustawowe kary.
Dla kogo?
Usługi doradcze ESG skierowane są głównie do firm zobowiązanych do przygotowania i ujawniania sprawozdań zrównoważonego rozwoju, zgodnie z kryteriami i terminami raportowania przewidzianymi w obowiązujących przepisach prawa.
Warto mieć jednak na uwadze, że także firmy, które nie są jeszcze formalnie zobowiązane do przygotowania i publikowania sprawozdań zrównoważonego rozwoju, mogą już teraz spotkać się z brakiem możliwości pozyskania finansowania na preferencyjnych warunkach lub też brakiem możliwości podjęcia bądź kontynuacji współpracy z określonymi podmiotami, np. tymi, które oczekują spełnienia standardów ESG od swoich dostawców lub partnerów biznesowych.
Jak?
Oferujemy kompleksowe wsparcie na każdym etapie przygotowania i wdrożenia strategii ESG oraz realizacji obowiązków sprawozdawczych ESG.
Nasze działania mogą obejmować:
- tzw. analizę luk,
- tzw. analizę podwójnej istotności,
- wdrożenie działań i programów związanych z optymalizacją wyników ESG,
- zbieranie i strukturyzację danych,
- przygotowanie sprawozdań zrównoważonego rozwoju,
- weryfikację sprawozdań zrównoważonego rozwoju.
Dowiedz się więcej o naszych usługach: