Pomoc publiczna

| Do przeczytania w 3 min

Polska jest największym beneficjentem aktualnego budżetu UE, oferując wsparcie w ramach licznych programów. Możliwe jest również skorzystanie ze wsparcia z budżetu krajowego, a także programów na szczeblu unijnym. Bogata jest również oferta podatkowych instrumentów wsparcia. Z jednej strony maksymalizacja, a z drugiej strony bezpieczeństwo korzystania ze wsparcia publicznego wymaga umiejętnego poruszania się w środowisku i otoczeniu pomocy państwa. 

Finansowanie z udziałem pomocy publicznej 

Mnogość źródeł finansowania przy jednoczesnej dużej konkurencji ze strony innych zaineresowanych jego uzyskaniem podmiotów wymaga biegłej znajomości mapy dostępnych środków i praktycznej umiejętności ich pozyskiwania. 

W ramach świadczonych usług oferujemy: 

  1. Identyfikację źródeł finansowania projektów i ocenę szans ich pozyskania 
  2. Przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej (dotacje, grant rządowy, decyzja o wsparciu w Polskiej Strefie Inwestycji)  
  3. Obsługę i doradztwo w trakcie realizacji projektu  
  4. Wsparcie podczas kontroli. 
  5. Rozliczanie przyznanego wsparcia. 

Instrumenty podatkowe 

Polska oferuje szereg rozwiązań ukierunkowanych na wspieranie nowych inwestycji, innowacyjności czy szeregu innych przedsięwzięć – zarówno dla inwestorów planujących rozpoczęcie działalności w Polsce, jak przedsiębiorców obecnych już na polskim rynku. Oprócz bezzwrotnych i zwrotnych instrumentów wsparcia bezpośredniego funkcjonuje szereg zachęt i zwolnień podatkowych. Instrumenty podatkowe wsparcia mogą podlegać łączeniu między sobą, jak również kumulacji z instrumentami pozapodatkowymi.

Doradztwo prawne

Zasady ubiegania się, korzystania i utrzymania pomocy rządzone są szeregiem przepisów na szczeblu unijnym, jak i krajowym, wielokrotnie charakteryzujących się daleko posuniętą specyfiką. 

Łącząc wiedzę i doświadczenie oferujemy nasze wsparcie m.in. w następujących obszarach: 

  1. Pomoc w określeniu statusu przedsiębiorstwa dla celów pomocy publicznej (jako mikro-, małe albo średnie bądź tzw. duże przedsiębiorstwo). 
  2. Przygotowanie analiz i opinii prawnych dotyczących występowania pomocy publicznej w projektach, w tym projektach współfinansowanych ze środków unijnych. 
  3. Doradztwo w zakresie strukturyzacji przedsięwzięć i transakcji w celu zapewnienia ich zgodności z zasadami pomocy publicznej. 
  4. Doradztwo w zakresie przedsięwzięć związanych ze świadczeniem usług użyteczności publicznej. 
  5. Doradztwo w zakresie pomocy publicznej przy procesach restrukturyzacyjnych. 
  6. Doradztwo w zakresie rozliczania i monitorowania projektów współfinansowanych z funduszy unijnych, m.in. w zakresie zachowania trwałości projektu, możliwości dokonywania zmian w projekcie. 
  7. Analiza dostępności limitów pomocy w różnej formie (m.in. pomoc de minimis, pomoc wspierająca przedsiębiorstwa w czasie pandemii COVID-19). 
  8. Doradztwo dotyczące kumulacji pomocy publicznej w różnej formie i z różnych źródeł. 
  9. Weryfikacja spełnienia warunków uzyskania pomocy publicznej (np. takich jak efekt zachęty, relokacja) 
  10. Wsparcie w procesie pre-notyfikacji oraz notyfikacji pomocy publicznej do Komisji Europejskiej. 
  11. Wsparcie w przygotowaniu i złożeniu skargi do Komisji Europejskiej. 
  12. Weryfikacja rynkowości transakcji realizowanych w ramach działalności gospodarczej poprzez Test Prywatnego Inwestora czy Test Prywatnego Wierzyciela. 
  13. Wsparcie w zakresie postępowań z instytucjami dysponującymi środkami pomocy publicznej. 
  14. Szkolenia z zakresu pomocy publicznej. 
Kontakt