Po co?
Zasób przepisów krajowych wpływających bezpośrednio na obszar kadrowo-płacowy stale i szybko rośnie. Są to regulacje podatkowe, cywilnoprawne, a także w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Do tego dochodzi praktyka ich stosowania przez urzędy skarbowe, ZUS, Państwową Inspekcję Pracy i sądy administracyjne, która ewoluuje i opiera się na nierzadko sprzecznych interpretacjach i nieostrych kryteriach.
Zależnie od profilu przedsiębiorstwa, obszar związany z zatrudnieniem może mieć różną doniosłość, jednak tam, gdzie model biznesowy w średnim lub dużym stopniu opiera się na pracownikach, ten aspekt nabiera na ogół krytycznego znaczenia, a bezpieczeństwo i stabilność procesów ma bezpośredni wpływ na bezpieczne funkcjonowanie i rozwój firmy.
Outsourcing administracji kadrowo-płacowej, w przeciwieństwie do realizacji tej funkcji w formule in-house, ma wiele zalet, do których należą mitygacja ryzyka podatkowego / ZUS, gwarancja ciągłości procesów, efektywność kosztowa czy uwolnienie strategicznych zasobów.
Dla kogo?
Firm zainteresowanych outsourcingiem administracji kadrowo-płacowej w spółkach utworzonych na podstawie polskiego prawa lub w spółkach zagranicznych prowadzących w Polsce działalność rodzącą obowiązek zarejestrowania pracodawcy (np. gdy w Polsce znajduje się zarejestrowany oddział podmiotu zagranicznego).
Jak?
Nasze usługi obejmują m.in:
- kalkulację wynagrodzeń pracowniczych zgodnie z polskimi przepisami prawa;
- kalkulację narzutów na wynagrodzenia (składki ZUS i podatek dochodowy);
- kalkulację płacową dla nierezydentów;
- przygotowywanie raportów ZUS i deklaracji podatkowych;
- kontakt z administracją podatkową i ZUS;
- obsługę przelewów płacowych;
- przygotowywanie raportów płacowych;
- konsultacje w kwestiach płacowych i prawa pracy;
- prowadzenie teczek osobowych dla pracowników.