Po co?
Problematyka cen transferowych dotyczy obowiązku zachowania rynkowości (tzw. zasada arm’s length) warunków stosowanych w transakcjach pomiędzy powiązanymi podmiotami (tzw. transakcjach kontrolowanych). W najogólniejszym zarysie ceny w takich transakcjach nie powinny odbiegać od tych, jakie miałyby zastosowanie w transakcjach niekontrolowanych, czyli zawieranych pomiędzy niezależnymi kontrahentami. Odstępstwo od tej zasady oznaczać może spór z władzami podatkowymi, które mogą dokonać korekty wyniku podatkowego do poziomu wynikającego z zastosowania cen rynkowych.
Obszar cen transferowych (z ang. transfer pricing) jest relatywnie wysoko zharmonizowaną domeną międzynarodowego prawa podatkowego, opartą w znacznej mierze na wytycznych OECD. Przyjęte metody ustalania i weryfikacji cen transferowych w znacznym stopniu odwołują się do wiedzy, praktyki i metodyki zaczerpniętej z nauk ekonomicznych. Jest to także obszar o stale rosnącej złożoności, ponieważ regulacje prawne dotyczące cen transferowych są często aktualizowane w pogoni za dynamicznym rozwojem globalnych modeli biznesowych i zmieniających się łańcuchów tworzenia wartości.
Prawidłowe i bezpieczne stosowanie przepisów o cenach transferowych wymaga znajomości prawa, ekonomii oraz standardów metodologicznych typowych dla tego obszaru, a także dostępu do specjalistycznych systemów bazodanowych oferujących wgląd w aktualizowane dane finansowe przedsiębiorstw. To także konieczność zapewnienia wielopoziomowej i często aktualizowanej dokumentacji.
Zależnie od skali działalności oraz specyfiki sektorowej, obszar cen transferowych może przedstawiać różną podatność na ryzyko sporu z władzami podatkowymi. Tym niemniej należy przyjąć, że w dużych przedsiębiorstwach międzynarodowych najwyższy pod względem wartości potencjał ryzyka podatkowego często wiąże się właśnie z cenami transferowymi. Ceny transferowe należą ponadto do zagadnień najczęściej kontrolowanych w ramach postępowań i kontroli podatkowych. Dlatego zapewnienie zgodności przyjętej polityki cenowej w koncernie oraz indywidualnych rozwiązań transakcyjnych i dokumentacyjnych z obowiązującymi normami warto powierzyć wyspecjalizowanym ekspertom.
Dla kogo?
Wszystkich przedsiębiorstw działających w ramach złożonych, międzynarodowych lub krajowych struktur organizacyjnych, w której występują podmioty powiązane kapitałowo, rodzinnie, zarządczo lub w inny sposób kreujący stosunek kontroli lub zależności.