Podatkowe due diligence

Podatkowe due diligence

Po co?

“Due diligence” oznacza należytą staranność, a przeglądy opatrzone tą nazwą należą do standardów w zakresie dochowania należytej staranności w procesie inwestycyjnym polegającym na zakupie udziałów w istniejącym, niezależnym od nabywcy podmiocie gospodarczym. Zakup udziałów np. w spółce, w przeciwieństwie do zakupu samych aktywów tej spółki, wiąże się bowiem z przejęciem przez inwestora całej jej historii. W kontekście podatkowym oznacza to ryzyko przejęcia ujawnionych lub nieujawnionych zobowiązań lub zaległości podatkowych nabywanego przedsiębiorstwa za nieprzedawnione okresy historyczne. 

Wiedza i doświadczenie transakcyjne naszych ekspertów pozwala nam oferować najwyższej klasy usługi podatkowego doradztwa transakcyjnego obejmujące m.in. podatkowe due diligence. Efektem naszej pracy jest weryfikacja sytuacji podatkowej spółki-targetu oraz wykrycie i wycena zidentyfikowanych ryzyk podatkowych i w zakresie ubezpieczeń społecznych (ZUS).

W uzasadnionych przypadkach przeglądy podatkowe due diligence o ograniczonym zakresie (high level due diligence) rekomendowane są także w transakcjach innego typu niż share-deal, np. przy nabyciu złożonych aktywów takich jak przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa, nieruchomość.

Dla kogo?

Osoby prawne lub fizyczne zamierzające kupić udziały w spółkach, dokonać zastawu na udziałach, przeprowadzić wymianę udziałów, dokonać fuzji lub w inny sposób nabyć udziały. Odbiorcą usługi due diligence mogą być także instytucje finansujące zamierzające upewnić się co do standingu podatkowego dłużnika. W uzasadnionych przypadkach przegląd due diligence o ograniczonym zakresie zaleca się przy nabyciu złożonych aktywów, np. przedsiębiorstwa, zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub nieruchomości.

Jak?

Badanie podatkowe due diligence obejmuje przede wszystkim:

  • weryfikację prawidłowości rozliczeń podatkowych w świetle obowiązujących przepisów w zakresie: podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od towarów i usług, akcyzy, podatku dochodowego od osób fizycznych, a także składek na ubezpieczenie społeczne oraz podatku od czynności cywilnoprawnych i podatku od nieruchomości;
  • identyfikację głównych obszarów ryzyka podatkowego dotyczących zobowiązań podatkowych przejmowanej spółki, ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na bieżącą sytuację finansową spółki oraz przyszłą sytuację podatkową inwestorów;
  • wycenę – z uwzględnieniem dostępności danych i ograniczeń projektu – wartości wykrytych ryzyk oraz prawdopodobieństwa ich materializacji.

Badanie due diligence jest jedynie częścią procesu transakcyjnego. Na ogół poprzedza je zawarcie listu intencyjnego i sformułowanie głównych założeń prawnych, finansowych i biznesowych, a także w zakresie strukturyzacji podatkowej transakcji (term sheet). Z kolei samo due diligence poprzedza dalsze kroki zmierzające do finalizacji transakcji takie jak mitygacja wykrytych ryzyk, finalna strukturyzacja transakcji, negocjacja kontraktu kupna-sprzedaży udziałów i jego kluczowych elementów, w tym  finalnej formuły cenowej czy gwarancji i zabezpieczeń. Na wszystkich tych etapach z reguły konieczny albo wskazany jest udział doświadczonego transakcyjnego doradcy podatkowego.

Kto?

Co jeszcze?

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.